JEŚLI KTO O SWOICH, A ZWŁASZCZA O DOMOWNIKÓW, NIE DBA, ZAPARŁ SIĘ WIARY - JEST GORSZY NIŻ NIEWIERNY, 1 TYM 5,8

· UCZESTNICY DEBAT


Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki
w ramach programu
„Społeczna odpowiedzialność nauki II”
(umowa nr: POPUL/SN/0543/2023/01).

ZMIEŃ JĘZYK

VIOLETTA TERESA SŁUPIANEK

Absolwentka historii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1983 - 2016 pracowała jako nauczycielka historii, wiedzy o społeczeństwie i przedsiębiorczości. Jest egzaminatorem maturalnym z historii i wiedzy o społeczeństwie.

Od 2007 do 2016 r. pełniła funkcję wicedyrektora w II LO im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu. Opracowała i wdrożyła dwa autorskie programy nauczania: z historii dla szkoły podstawowej i drugi z podstaw przedsiębiorczości dla liceum. Przygotowała ponad 20 uczniów, którzy zdobyli tytuły finalistów i laureatów w olimpiadach z przedmiotów humanistycznych.

Organizowała debaty z politykami, samorządowcami, wybitnymi społecznikami oraz wiele konkursów rejonowych z historii, wiedzy o Unii Europejskiej, Żołnierzach Wyklętych. Przed każdymi wyborami organizowała prawybory w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują”.

Począwszy od 2008 r. do 2015 r. przygotowywała corocznie wyjazdy uczniów na „Marsz Żywych” do Oświęcimia. Nawiązała również współpracę z pracownikami IPN w Poznaniu i Łodzi, Stowarzyszeniem Służba Szalom, którzy przyjeżdżali do szkoły z wykładami dotyczącymi historii najnowszej. Współpracując z Rzecznikiem Praw Ucznia z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, organizowała warsztaty dla młodzieży.

Nawiązała współpracę z folkową szkołą z Andebolle Ungdomshskole w Andebolle w Danii w związku z czym 17 uczniów wyjechało do Danii na 3-miesięczne bezpłatne kursy.

Od 2016 r. pełni funkcję dyrektora delegatury w Kaliszu Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Na podstawie analizy zebranych wyników ankietowanych dyrektorów szkół opracowała prezentacje problemów: Nauczanie Zdalne w grudniu 2020 r. i Ocena pracy KO przez dyrektorów szkół w kwietniu 2021 r., Edukacja włączająca w delegaturze kaliskiej w marcu 2022 r. i Problemy i potrzeby szkół ogólnodostępnych w edukacji włączającej w maju 2023 r.

Prowadziła szkolenia w ramach grantów kuratora dotyczących wprowadzania nowych podstaw programowych do szkół ponadpodstawowych oraz szkoleniach dotyczących zmian w wymaganiach egzaminacyjnych dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

We współpracy z ODN w Kaliszu przygotowała półgodzinny film „Wracamy do szkoły”, w którym psycholog i metodycy przedmiotowi omówili problemy z którymi dyrektorzy i nauczyciele mogą się zetknąć po powrocie uczniów do szkoły, obejrzało go na YouTube ponad 12 tysięcy osób.

W 2022.r. była pomysłodawcą i realizatorem konkursu fotograficznego dla uczniów organizowanego przez WKO i IPN w Poznaniu „Powstanie Wielkopolskie w moim obiektywie” na podstawie którego powstała interaktywna mapa miejsc pamięci w Wielkopolsce.